مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 16. آذر 1396 - 19:37   |   کد مطلب: 23548
مجلس و دولت در تلاش هستند تابه یک نظام کارآمد که بر اساس بودجه ریزی عملیاتی است دست یابند . بررسی ها نشان میدهد که شکاف معنا داری بین برآورد و عملکرد در ایران وجود دارد ، یعنی بودجه مصوب شده با آن چیزی که اجرا می شود فاصله زیادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو، سیاوش چهاردولی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی در گفت و گو با خبرنگار صدای دانشجو گفت: تصویب بودجه در ایران به صورت کاملا سنتی اجرا میشود در صورتی که در تمامی کشور های توسعه یافته بودجه ریزی به صورت کاملا علمی و دقیق انجام می شود . در واقع میتوان گفت تا زمانی که این روش در حال اجراست پیشرفت و توسعه اقتصادی امری مشکل است .

وی بیان کرد: مجلس و دولت در تلاش هستند تابه یک نظام کارآمد که بر اساس بودجه ریزی عملیاتی است دست یابند . بررسی ها نشان میدهد که شکاف معنا داری بین برآورد و عملکرد در ایران وجود دارد ، یعنی بودجه مصوب شده با آن چیزی که اجرا می شود فاصله زیادی دارد ، این وضعیت نامطلوبی است که در مسائل اقتصادی کشور مشکل آفرینی میکند . به طور مثال شکاف به وجود آمده به این صورت است که دولت میزان درآمد خود در سال آینده را محاسبه میکند ولی در سال آینده مقدار درآمد تفاوت بسیار زیادی با مبلغ محاسبه شده دارد . حال این شکاف به وجود آمده باعث می شود که اجرای برنامه و بودجه با مشکلی اساسی رو به رو شود . چرا که در این صورت دولت متناسب با اقلام درآمدی پیش بینی شده برای خود تعهدات مالی ایجاد کرده است ،این تعهدات مالی به دنبال عدم تحقق درآمد های پیش بینی شده دولت را در انجام تعهدات خود ناتوان میکند و باعث بدهی های پرداخت نشده ،بی انضباطی مالی و ریسک در محیط اقتصادی کلان می شود .

 

چهاردولی ادامه داد: مهمترین دلیل ایجاد این فاصله ، خطای تجمیع شده در فرآیند تنظیم ، بررسی و اجرای بودجه است . کارشناسان اقتصادی راه حل برون رفت از این مشکل را بودجه ریزی عملیاتی دانسته اند . بودجه ریزی عملیاتی روشی است برای تخصیص منابع به منظور دستیابی به اهداف برنامه ای و نتایج ارزیابی شده ، در این روش منابع بودجه به اهداف مورد نظر به نحوی کارا و اثر بخش تخصیص می یابد و به عبارتی در این روش بودجه ریزی عوامل صرفه جویی و اثر بخشی به این روند سنتی اضافه می گردد و باعث می شود تا اهداف شفاف تر بیان و ارزیابی شوند .

 

 

بودجه متکی به اقتصاد مقاومتی باشد

 

وی خاطرنشان کرد: در واقع بودجه ریزی عملیاتی به دنبال ایجاد پیوند میان شاخص های عملکرد و تخصیص منابع است . در سیستم بودجه ریزی ما اقداماتی صورت گرفته ، ولی کامل نبوده و نیاز به یکسری مکمل ها دارد . بودجه عملیاتی متناسب با کشور ما باید متکی به اقتصاد مقاومتی و در جهت توسعه و تقویت اقتصاد داخلی ، فقر زدایی ، اشتغال جوانان و بهبود فضای کسب و کار باشد .

 

سیاوش چهاردولی گفت: حال از دولت و مجلس انتظار می رود تا این سیستم بروکراسی اداری و فساد انگیز را تغییر بدهند و از افزایش بی رویه هزینه های دولت جلو گیری کنند . شفاف سازی و انضباط مالی رعایت شود و همچنین در تخصیص اعتبارات و بودجه به دستگاه ها به دور از هرگونه جناح بندی و با توجه به کارآمدی عمل شود و بین استان های محروم و توسعه یافته عدالت را رعایت کنند . فرآیند تصویب بودجه امری بسیار مهم برای پیشرفت کشوراست و نهایت دقت در آن باید انجام بگیرد .

 

انتهای پیام/چ

دیدگاه شما

عناوین پربازدید

آخرین اخبار