مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 8. مهر 1396 - 11:17   |   کد مطلب: 22626
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تداوم وضعیت بحرانی مسلمانان در میانمار گفت: بی توجهی دولت میانمار به خواسته های جامعه جهانی غیرقابل پذیرش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو، به نقل از خبرگزاری مهر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به تداوم وضعیت بحرانی و اسفناک مسلمانان روهینگا میانمار و بی توجهی دولت این کشور به هشدارها و درخواست های کشورها، سازمان های بین المللی و افکار عمومی جهان برای متوقف کردن اقدامات خشونت بار علیه مسلمانان این کشور اظهار کرد: متاسفانه هر روز که از این بحران انسانی می گذرد، وضعیت آن پیچیده تر، رنج آوارگان بیشتر و مسئولیت کشورها و سازمان های بین المللی سنگین تر می شود؛ مهم تر از همه، فرصت برای متوقف کردن بحران و جبران آسیب های ناشی از آن، از بین می رود.

قاسمی ادامه داد: چنین وضعیت پیچیده و بغرنجی، می تواند شرایط موجود را تبدیل به یکی از بدترین بحران های انسانی عصر حاضر کند. علی رغم آگاه سازی ها، هشدارها و درخواست های کشورها، سازمان های بین المللی، شخصیت ها و افکار عمومی بین المللی، شاهد تداوم بی توجهی دولت میانمار به خواسته های جامعه جهانی هستیم که امری غیرقابل پذیرش است.

وی تصریح کرد: به اعتقاد ما، هیچ اقدامی نباید رافع مسئولیت دولت این کشور برای جلوگیری از ادامه خشونت ها علیه مسلمانان روهینگا شود و هیچ اقدامی نباید بهانه ای برای شکل گیری و وخیم تر کردن این بحران و ممانعت از ارسال کمک های انسان دوستانه جامعه جهانی به مردم مناطق آسیب دیده از این بحران در کشور میانمار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از جمله نخستین کشورهایی بود که براساس وظیفه انسانی و اعتقادی، نسبت به این بحران واکنش نشان داد. حداقل دو مکاتبه وزیر امور خارجه با دبیرکل سازمان ملل متحد، چندین تماس و گفتگوی تلفنی ریاست محترم جمهور و وزیر امور خارجه با سران و وزرای خارجه کشورهای اسلامی، طرح موضوع با طرف های مقابل در تمامی ملاقات های ریاست محترم جمهور و وزیر امور خارجه در تهران و در نیویورک در یک ماه گذشته و همچنین ارسال کمک های انسان دوستانه ملت ایران به آوارگان میانماری در بنگلادش و تلاش رسانه های داخلی و بین المللی ایران برای انعکاس وضعیت اسفبار آوارگان روهینگیایی در بنگلادش به جهان، تنها بخشی از تلاش های سیاسی و دیپلماتیک کشورمان برای کمک به حل هر چه سریع تر این بحران و کاهش آلام آوارگان میانماری بوده است.

قاسمی تاکید کرد: از ابتدای آغاز موج جدید سرکوب مسلمانان روهینگیایی مکررا از دولت میانمار خواسته شد هیاتی از جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی معاون وزارت امور خارجه به همراه کمک های انسان دوستانه ایران به آن کشور اعزام شود که تاکنون مقدمات انجام آن علی رغم وعده های داده شده، میسر نشده است.

وی با اشاره به اقدام دولت بنگلادش در پذیرش خیل عظیم آوارگان میانماری گفت: اقدام بنگلادش از منظر انسانی، اقدامی ارزشمند است و جامعه بین المللی اعم از کشورها و مجامع بین المللی و تمامی سازمان های مردم نهاد باید در کنار بنگلادش، در این رابطه با جدیت و سازماندهی بیشتر، بهتر و موثرتری به تلاش های خود برای متوقف کردن روند آوارگی مسلمانان روهینگا و ارسال فوری کمک های بیشتر و رسیدگی به وضعیت آن ها، اقدام کند.

حسام رضایی
انتهای پیام/چ

دیدگاه شما

آخرین اخبار