مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 24. تير 1397 - 9:21   |   کد مطلب: 23241
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت: بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا اهداف ما را تعیین نکرده است و نشان می دهد که اروپایی ها شاید جدیت هم داشته باشند، اما توان این کار را ندارند که اهداف ما را تامین کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو، سیدحسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا به عدم تضمین در بیانیه صادر شده توسط اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران پس خروج آمریکایی ها از برجام و نقض آشکار این توافق بین المللی انتظار داشت؛ که اروپایی ها 2 تضمین را به ایرانی ها در بسته پیشنهادیشان بدهند، اول اینکه خسارت های ناشی از خروج آمریکا علیه ایران را جبران کنند و دوم اینکه به تعهدات برجامی خودشان با مکانیزم هایی که می توانند طراحی کنند به خوبی عمل کنند و هیچ وقفه ای در انجام این تعهدات پیش نیاید.

 

وی تصریح کرد: بعد از یکی 2 ماه مذاکره و گفت و گو نهایتاً بسته پیشنهادی اروپایی ها پیشنهاد شد که متاسفانه هیچ یک از دو منظور ما را محقق نمی کند و هیچ تضمین عملیاتی برای مقابله با آمریکایی داده نشده است و انجام تعهدات برجامی خودشان هم در هاله ای از ابهام است.

 

بسته پیشنهادی کلی گویی و بدون راهبرد مشخص است

نقوی حسینی خاطر نشان کرد: آقای روحانی به کلی بودن و بدون راهبرد بودن بیانیه اتحادیه اروپا معترض است و ما فکر می کنیم به دلایل سیاسی و اقتصادی و فنی ای که وجود دارد، اروپایی ها نتوانند اهداف مارا تامین کنند، چون بالاخره مناسبات اقتصادی بین اروپا و آمریکا مناسبات گسترده ای است و به همین جهت شاید اروپایی ها نتوانند اهداف ما را تامین کنند، بنا بر این می شود گفت که امیدی به اروپایی ها نیست.

 

وظیفه دولت در مقابل عدم تضمین اروپایی ها

وی اذعان کرد: دولت تکلیفش کاملاً روشن است؛ یعنی مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر قانون اقدام متقابل تکلیف دولت را روشن کرده است، بویژه در بند 3 توافق قرائتاً ذکر شده است که اگر یکی از اعضا نقض آشکار را انجام داد "خب خروج آمریکا نقض آشکار و بین برجام محسوب می شود"، دولت باید این اقدامات را انجام دهد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس بیان داشت: یک نکته عمل متقابل را مقام معظم رهبری در 14 خرداد به دولت ابلاغ فرمودند که دولت برای دستیابی به 190 هزار سو باید همه کار را انجام دهد و منتظر کسی هم نباشد، بنابراین دولت فقط همان قانون اقدام متقابل را عمل خواهد کرد.

 

نقوی حسینی ادامه داد: تحریم ها قابل حل است، یعنی ما ظرفیت های لازم اعم از ارتباطات جهانی بین المللی را داریم که بتوانیم به راحتی با این تحریم ها مقابله کنیم.

 

وی اشاره کرد: آن چیزی که باید اتفاق بیافتد، همدلی و وحدت و انسجام داخلی است که همت دولت و اراده دولت برای حل مشکلات است و گر نه تحریم بیرونی خیلی نمی تواند تاثیر گذار باشد.

 

دولت باید همه ظرفیت های خودش را به کار بگیرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس اظهار داشت: ما از تحریم های بسیار سنگین تر و فلج کننده عبور کرده ایم، زمانی آمریکایی ها همه دنیار را جهت تحریم علیه ایران وا می داشت در حالی که الان اینطور نیست و بسیاری از کشورها با آمریکا مقابله می کنند و صراحتاً اعلام می کنند که تحریم های آمریکا را رعایت نمی کنیم؛ در چنین شرایطی مدیریت کردن، کار پیچیده ای نیست و به نظر من مشکلات ما بیش تر داخلی هست تا اینکه بیرونی باشد.

 

نقوی حسینی در پایان گفت: بسته پیشنهادی اروپایی ها اهداف ما را تعیین نکرده است و نشان می دهد که اروپایی ها شاید جدیت هم داشته باشند اما توان این کار را ندارند که اهداف ما را تامین کنند.

انتهای پیام/چ

دیدگاه شما

آخرین اخبار