مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 30. بهمن 1397 - 23:19   |   کد مطلب: 23828
ظاهرا افزایش قیمت‌های لوازم خانگی به مذاق برخی تولید کنندگان و وارد کنندگان خوش آمده و هربار به بهانه و شگردی به دنبال افزایش قیمت هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو،به نقل از سبلان‌ما، در سال جدید و پس از تغییرات نرخ ارز، بازار لوازم خانگی نیز دچار هرج و مرج شد؛ تولیدکنندگان و واردکنندگان به بهانه افزایش نرخ ارز از عرضه کالا به بازار خودداری و در مقابل فروشندگان نیز از فروش کالاهای خود به مشتریان سرباز می‌زدند تا سرانجام قیمت لوازم خانگی افزایش چشمگیری یافت؛ افزایش قیمتی که بازار را به کما برد .

 در این بین دیگر نه از خرید خبری بود و نه از فروش! در این میان، اما محمد طحان پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفتگوی خبری به مردم توصیه کرد که مردم تا گران نشده بخرید!

این سخنان جنجالی طحان‎پور تردیدهای دوباره برای افزایش قیمت لوازم خانگی را به یقین نزدیک‌تر کرد  و باز بازار آشفته‎ لوازم خانگی را آشفته‎تر و قیمت لوازم خانگی را مستعد گرانی و در نتیجه مردم را نگران‌تر کرد.

البته در این بین گرچه مسئولان و نمایندگان گرانی 40 درصدی لوازم خانگی در سال آینده را قطعا کذب دانستند، اما به گفته خریداران هنوزهم  وقتی برای خرید به بازار مراجعه می‌شود، فروشندگان می‎گویند که در صورتی که خرید نکنید ناچار خواهید بود گرانتر بخرید! این درحالیست که با توجه به نزدیک شدن به روزهای عید رونق بازار لوازم خانگی طبق معمول سالیانه دور از انتظار نیست.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تحریم خرید راهکار جلوگیری از گرانی است

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در انتقاد از صحبت‌های رییس اتحادیه لوازم خانگی مبنی بر گران شدن لوازم خانگی در ماه‌های آینده،گفت: اکثر تجار، اتحادیه صنفی و... از بازار آشفته سوءاستفاده می‌کنند؛ اگرچه آقای طحانی‌پور رییس اتحادیه لوزام خانگی درباره این حوزه اطلاعاتی دارد اما متاسفانه مطالب دقیقی ارائه نمی‌دهد.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مناظره‌ای که با آقای طحانی‌پور داشت، اظهار کرد: در این مذاکره ایشان ادعا کردند که سامسونگ واحد تولیدی مونتاژ در ایران دارد در حالی که این ادعا اثبات نشد.

وی افزود: مسئولان به جای اینکه با صحبت‌های خود به بازار شوک وارد کنند و باعث التهاب بازار شوند باید به دنبال سیاست‌هایی برای ساماندهی وضع موجود باشند؛ صحبت‌هایی مانند اینکه مردم اکنون لوازم خانگی بخرند که در اریبهشت ماه این کالاها گران خواهد شد، کاملا غیراصولی و غیرعلمی است مردم با شنیدن چنین ادعاهایی می‌فهمند این فرد به دنبال بازار گرمی است.

گرانی لوازم خانگی به حداکثر رسیده است

وی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در ماه‌های اخیر افزایش قیمت بسیاری را تجربه کرد، خاطرنشان کرد: اگر مردم پس از افزایش قیمت کالاها، عکس‌العمل هایی مانند تحریم کالا و نه به خرید آن را اجرایی کنند بسیاری از گرانی‌ها در جامعه اتفاق نمی‌افتد به طور مثال د‌ر کشور آلمان، یک روز صبح مرد‌می که برای خرید‌ شیر به مغازه‌ها مراجعه کردند، د‌ر کمال تعجب د‌ید‌ند‌ شیر به یکباره و بد‌ون د‌لیل گران‌تر از روز قبل عرضه می‌شود‌؛ سروصد‌ا و اغتشاشی اتفاق نیافتاد، اما هیچ‌کس هم شیر نخرید‌. بطری‌های شیر به کارخانه مرجوع شد‌ و پس از تکرار چند روزه چند‌ روزه این اتفاق تولید‌کنند‌گان بابت این گرانی عذرخواهی کرد‌ه و شیر را د‌وباره به قیمت قبل توزیع کنند‌.

وی تاکید کرد: اگرچه در ماه‌های گذشته مواد اولیه تولید لوازم خانگی افزایش قیمت داشت اما این محصولات نیز با متناسب با گرانی، روند صعودی را طی کرد و گران شد بنابراین در ماه‌های آینده افزایش قیمت و گرانی اتفاق نیافتاده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت لوازم خانگی کاذب است، ادامه داد: مسئولان باید به دنبال شکستن این حباب باشند نه اینکه با ادعا و صحبت‌های خود به التهاب بازار دامن زنند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صداوسیما در برخی موارد به دنبال التهاب بازار هستند، تاکید کرد: برخی از صحبت‌هایی که در زمینه افزایش قیمت لوازم خانگی بیان شده است به دلیل عدم اطلاعات و برخی دیگر تعمدی است.

ظاهرا افزایش قیمت‌های لوازم خانگی به مذاق برخی تولیدکنندگان و واردکنندگان آن خوش آمده و هربار به بهانه و شگردی به دنبال افزایش قیمت هستند، در حالی که تولیدکنندگان داخلی برای تولید کالاهای خود ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کردند بنابراین نباید به بهانه قیمت ارز مجددا افزایش قیمتی داشته باشند و وزارت صنعت باید اقداماتی دهد تا افزایش قیمت جدیدی در این بخش به مردم تحمیل نشود.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین اخبار