به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
مطبوعات همدان
تاریخ : 15. آبان 1399 - 20:17   |   کد مطلب: 24230
فناوری‌های فضایی و برنامه‌های ماهواره‌ای برای توسعه اقتصاد سبز اروپا در سال‌های آینده، ایجاد شغل و موفقیت بیشتر آماده می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو،آژانس فضایی اروپا چندین ابتکار سبز برای بازیابی رونق اقتصادی بعد از ویروس کرونا و تقویت زندگی پاک و تحویل دیجیتالی در نظر گرفته است. این آژانس بدنبال استفاده از فناوری برای دگوگونی مناطق سبز شهری، بهبود کیفیت هوا و ارائه خدمات فضایی برای انرژی دریایی، هستند.
این آژانش همچنین قصد دارد تا از فضا و فناوری‌های ۵G برای فعال کردن خدمات حمل‌ونقل هوشمند استفاده کند. در شهر‌های هوشمند، می‌توان چرخه را با استفاده از فناوری‌های فضایی به‌منظور تغییر حمل‌ونقل عمومی به سمت انتشار صفر کربن‌دی‌اکسید و سیستم‌های نقشه‌برداری پویای جاده‌ها و علائم راهنمایی و رانندگی، بهبود داد.
آلفرد شوم، مدیر نوآوری، علوم و فناوری در بنیاد جهانی طبیعت در آلمان گفت: «من عمیقا معتقدم که سنجش از راه دور و فناوری‌های هوشمند بیشتر به بشریت کمک می‌کند تا اثرات تهدیدکننده زندگی ناشی از گرمایش آب‌وهوا و از دست دادن تنوع زیستی را برطرف کند. زمان درگذر است و باید کاری کرد. به زودی قادر خواهیم بود شاخص‌هایی را برای اقتصاد پایدار رصد کنیم، بنابراین جامعه می‌تواند تصمیمات آگاهانه‌ای را به نفع طبیعت و مردم اتخاذ کند.»
به‌دنبال سقوط اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، کمیسیون اروپا یک طرح بازیابی مهم پیشنهاد کرده است که طرح قبلی به نام «معامله سبز» که هدف آن از بین بردن کربن‌دی‌اکسید اروپا تا سال ۲۰۵۰ است را با تلاش برای تحولات دیجیتالی ترکیب می‌کند. این آژانس از شرکت‌ها دعوت کرده تا ضمن ارتقای توسعه سبز و حمایت از تغییر خدمات دیجیتالی، برای بازگرداندن اقتصاد اروپا شروع به کار کنند.
این طرح‌ها حوزه‌های مختلفی را از بهره‌وری انرژی تا فناوری‌های کشاورزی، از ساختمان‌های هوشمند و مدیریت فضای سبز، تا حمل‌ونقل و بازیابی تنوع زیستی در برمی‌گیرد. همچنین از برنامه‌های ماهواره‌ای می‌توان برای کمک به برنامه‌ریزی، نظارت، پیش‌بینی و توسعه تولیدات انرژی تجدیدپذیر، بخصوص وقتی با هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و سیستم‌های هواپیمای از راه دور هدایت می‌شوند، استفاده کرد.
ساخت‌وساز سبز می‌تواند با استفاده از داده‌های فضایی و حسگر‌های اینترنت اشیا، ساختمان‌های جدید را در مناطق ایمن از نظر محیط زیست قرار دهد، انرژی را ذخیره کند، اثر جزیره گرمایی را کاهش دهد و از نوسازی‌های سبز پشتیبانی کند.
فناوری‌های دیجیتالی، مسیریابی و ارتباطات ماهواره‌ای می‌توانند تحرک هوشمند و خدمات لجستیکی را بهبود داده و به توسعه برنامه‌های حمل‌ونقل همه کاره برای بهبود کیفیت هوا و بهره‌وری انرژی کمک کنند. برنامه‌های ماهواره‌ای می‌توانند تولید موادغذایی را بهبود بخشند، از هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری کرده و به پردازش و توزیع مواد غذایی پایدار کمک کنند.
این آژانس بیان کرد که امروزه نیازمند تلاش برای سیاره خود هستیم و حمایت‌های مالی و تجاری مناسب می‌توانند به احیای اقتصاد اروپا کمک کنند.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار