مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 4. بهمن 1400 - 18:57   |   کد مطلب: 24591
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان:
وزارت کشور طرح «قطار شهری همدان» را نپذیرفت
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان گفت: وزارت کشور طرح قطار شهری همدان را نپذیرفت بدین ترتیب بودجه مربوطه نیز به تصویب نرسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو، 

اکبر کاوسی‌امید دوشنبه در جمع خبرنگاران به تقدیم بودجه ۱۴۰۱ شهرداری به شورای شهر اشاره کرد و از اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

وی، بودجه شهرداری همدان در سال ۱۴۰۱ را برابر دو هزار و ۱۳۷ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این میزان ۵۵ درصد مربوط به بودجه عمرانی و مابقی آن مربوط به بودجه جاری و تعهدات شهرداری همدان است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان در پیش روی بودجه ۱۴۰۱ به الزامات در نظر گرفته و سیاست‌هایی از سوی شورای شهر اشاره کرد و افزود: در این راستا سیاست شورا در انطباق بودجه ۱۸ سیاست و ۴۷ الزام در قالب الزامات بودجه ۱۴۰۱ به شهردار ابلاغ و لازم الاجرا هستند.

کاوسی امید در این راستا از لزوم توجه جدی به توسعه حمل و نقل عمومی با رعایت الزامات شهر پایدار، افزایش سهم بودجه موضوع‌های فرهنگی و اجتماعی، حفظ بافت تاریخی شهر و بناهای واجد ارزش، ایجاد زیرساخت‌ها برای اجرای هوشمندسازی شهر و غیره سخن گفت و خاطرنشان کرد: سعی شده است تا در سال ۱۴۰۱ وابستگی شهرداری به فروش ملک و عوارض پروانه ساختمانی کاهشی باشد.

وی ادامه داد: در سال جاری به سبب مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو بودیم، افزایش فروش املاک را شاهد بوده‌ایم.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان به تصویب دو دهم درصدی بودجه عمرانی شهرداری برای مطالعات و کارشناسی طرح‌های عمرانی و سرمایه گذاری نیز اشاره کرد و گفت: باید به بحث‌های پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و ترافیکی در پروژه‌های عمرانی در سطح کلان در شهر همدان توجه ویژه ای شود.

وی در این خصوص ادامه داد: این مطالعات باید از سوی شهرداری همدان انجام و اجرایی شوند.

کاوسی امید در این راستا پیش روی پروژه پارک ولایت و پارک اکباتان همدان را فاقد مطالعات کارشناسانه و مورد تأیید اعلام کرد و گفت: در اجرای پروژه‌های مذکور شاهد عدم همخوانی بودجه‌های پیش بینی شده و بودجه هزینه شده هستیم به نوعی که به عنوان مثال، برای اجرای پارک اکباتان رقمی در حدود ۴ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود اما گزارش هشت دوازدهم در این راستا نشان از هزینه کرد ۱۱ میلیارد تومانی دارد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان به پروژه‌ها و طرح‌های دیگری نیز اشاره کرد و افزود: وزارت کشور طرح قطار شهری همدان را نپذیرفت بدین ترتیب بودجه مربوطه نیز به تصویب نرسید و علت هم آن بود که این طرح در شهرهای با جمعیت بالای یک میلیون نفر می‌تواند اجرایی شود.

وی با بیان اینکه همین موضوع باعث کاهش ۱۱۶ میلیارد تومانی در بودجه‌های پروژه‌های عمرانی شهر همدان شد، اضافه کرد: تمامی پروژه‌های عمرانی در سطح کلان که قرار است در شهر همدان اجرایی شود، باید دارای پیوست‌های مربوطه در بخش‌های اجتماعی، زیست محیطی و ترافیکی باشند و این پیوست‌ها باید در شهرداری اجرایی شوند.

دیدگاه شما

آخرین اخبار