مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 23. بهمن 1394 - 21:07   |   کد مطلب: 16984
معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در پایان نشست مونیخ از گفتگوها از تلاش برای برقراری آتش بس سریع در تمام نقاط سوریه طی حداکثر یک هفته آتی خبر داد.

به گزارش صدای دانشجو، به نقل از دانشجو، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی افریقائی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان نشست مونیخ درباره سوریه گفت که به طور مشخص در مورد دو موضوع در جلسه بحث شد و جمع‌بندی جلسات به این سمت رفت که اولا در زمینه برقراری آتش‌بس در همه مکانهای مورد نظر در سوریه به غیر از اماکنی که در اختیار تروریستها هست اتفاق نظر وجود داشته باشه و تلاش کنند در اسرع وقت - حتی بحث بر سر دو روز ، سه روز و یا حداکثر یک هفته بود- آتش بس عملیاتی بشود.

 

وی در ادامه افزود نکته دوم رسیدن کمکهای بشر دوستانه به تمامی نقاط سوریه با تاکید بر ارسال صرفا کمکهای غذایی، دارویی و بشر دوستانه بود.

 

امیرعبداللهیان ادامه داد: بحثها و چالش‌های زیادی در جلسه بود، ازجمله لیست گروه‌های تروریستی که هنوز تکمیل نشده است و از طرف دیگر برخی از طرفها همچنان بر سیاستهای غلط خود اصرار داشتند اما امیدوار هستیم که شاهد شروع هم آتش بس در مناطقی که تروریستها حضور ندارند و هم تسریع در ارسال کمکهای بشردوستانه باشیم. همچنین تاکید شد که در تاریخ تعیین شده توسط دی‌میستورا گفتگوهای سوری‌ها در ژنو از سر گرفته شود که پروسه سیاسی را بتوان دنبال کرد.

 

معاون عربی افریقایی وزارت خارجه همچنین اعلام کرد: در جلسه امروز همچنین بحث شد که اولا مناطقی که در شمال حلب آزاد شد که شامل 15 شهر و روستا و شهرک است که 13 مورد از اینها مناطق سنی نشین است که در این مناطق چند صد نفر از اهل سنت برای ازادی این مناطق کمک کردند. فقط دو شهرک نوبل و الزهرا شیعه نیشن است. درعین حال این مناطق محل تجمع گروه جبهه النصره است که در لیست سیاه سازمان ملل اسم آنها قید شده است. لذا حتی وقتی که اعتراضی را وزیر خارجه عربستان علیه روسیه انجام داد و مدعی شد که روسیه 90 درصد از مناطقی که مورد حمله قرار می‌دهد معارضان معتدل هستند لاوروف گفت که ما مشخصا مناطقی را هدف قرار میدهیم که تروریستها در آن قرار دارند و به طور مشخص جبهه النصره و داعش.

انتها پیام/م

دیدگاه شما

آخرین اخبار