مطبوعات همدان
به کانا ل ارتباطی ما بپیوندید
تاریخ : 26. شهريور 1399 - 14:32   |   کد مطلب: 24136
تا زمانی که دست‌های پشت پرده قدرت دارند پرونده حذف کنکور به نتیجه نمی‌رسد و داوطلبان پذیرش در دانشگاه‌ها با رشته‌های بدون کنکور بازی داده می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دانشجو،درس می‌خواند و می‌خواند و می‌خواند تا مطابق میل پدر و مادر و احتمالا علاقه‌اش دکتر و مهندس شود. به کتاب‌های درسی، کمک آموزشی و کلاس‌های خارج از ساعت مدرسه پناه می‌برد به امید آنکه از بقیه پیش‌تر باشد. اما چرا؟ چرا یک دختر یا پسر نوجوان در این برهه از زندگی‌اش باید انقدر دغدغه درس و آینده‌اش را داشته باشد؟ جواب این سوال تنها یک چیز است، کنکور!

تنها کنکور است که نوجوانان و جوانان کشور را از سنین کم دغدغه‌مند می‌کند، کنکوری که گاه خواب از چشم خانواده‌های نگران می‌برد. مدت‌هاست که مسئولان کشور برای حذف کنکور برنامه‌ریزی می‌کنند و وعده و وعید می‌دهند به گونه‌ای که تا خبری تازه از حذف کنکور به میان می‌آید پدران و مادران ما به اتفاق معتقدند از زمان آن‌ها چنین حرفی مطرح می‌شود و هنوز به سن بچه‌های آن‌ها هم قد نداده است.
 
 
قدرت‌ها حذف کنکور را به حاشیه می‌برند
علیرغم آنکه مسئولان شرایط و دلایل زیادی را برای عدم حذف کنکور سراسری تا این زمان بهانه می‌کنند، اما همگان به خوبی واقفند که در یک برنامه جامع و دقیق این امر میسر می‌شود مگر آنکه عده‌ای مخالف این موضوع بوده و قدرت داشته باشند، در غیراینصورت چه زمانی بهتر از امسال که شیوع کرونا تمام برنامه‌ها را نسبت به هر سال رنگ و بوی دیگر بخشید.

البته آن زمان که مسئله تعویق یا لغو برگزاری کنکور سراسری به دلیل خطرات ناشی از کرونا به میان آمد زمزمه‌های حذف کنکور و پذیرش براساس سوابق تحصیلی شنیده شد، اما مانند همیشه، قدرت‌ها زمزمه‌ها را بی‌سرو صدا پایان بخشیدند. طرح مسئله حذف کنکور مانند نسیمی است که می‌آید و به یکباره هم محو می‌شود به گونه‌ای که تنها در ذهن است.
 
 
بار‌ها از مسئولان مختلف، البته آنان که دیگر سمت و مسئولیتی در دولت ندارند، درباره مافیای کنکور شنیده‌ایم که این قدرت‌ها عوامل اصلی پابرجایی کنکور هستند، اما متاسفانه آنچه شواهد و اقدامات نشان می‌دهد این مافیا آنقدر قدرت گرفته‌اند که دیگر هیچکسی جلودار آن‌ها نیست و توان مقابله با آن‌ها را ندارد.

کار و کاسبی‌هایی که با کنکور رونق گرفته‌اند
موسسات برگزاری کلاس‌های کنکور، مجریان آزمون‌های آزمایشی، معلمان خصوصی، برخی مدارس غیردولتی و ... از جمله مواردی هستند که هر کدام به نوعی می‌توانند در گروه این مافیا قرار بگیرند که برای منافع خود حاضر به لغو کنکور نیستند. طبیعی است که اگر کنکوری نباشد دانش‌آموزان برای رفتن به کلاس‌های کنکور، مطالعه کتاب‌های تست و کمک آموزشی، پرداخت شهریه‌های سنگین مدارس خاص و معلمان خصوصی برای قبولی در کنکور و ... انگیزه و رغبتی ندارند و اینگونه کار و کاسبی آن‌ها از رونق می‌افتد.

بازی دادن جوانان با رشته‌های بدون کنکور
البته موضوع حذف کنکور با به جریان انداختن ماجرای رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌ها، تاجایی برای مسئولان حل شده است. درواقع گردانندگان این جریان، نسل جوان و به نوعی خود را به بازی گرفته‌اند که بگویند بدون کنکور هم می‌توان به دانشگاه راه پیدا کرد و دیگر کنکور مسئله نیست.
 
 
طبق گفته منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، که مافیای کنکور را همانند دیگر نکات منفی آموزش عالی  نمی‌پذیرد، امسال رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌ها می‌توانند تا ۹۱۲ هزار نفر را پذیرا باشند درواقع ۲۰ درصد دوره‌های روزانه، ۴۵ درصد دوره‌های شبانه یا نوبت دوم و بالای ۹۸ درصد ظرفیت دانشگاه‌های غیردولتی و دانشگاه آزاد به صورت بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌شود، اما طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در بازه زمانی در نظرگرفته شده پذیرش در این دوره‌ها تاکنون تنها ۱۰۴ هزار و ۲۱۳ داوطلب ثبت‌نام کردند و مهلت ثبت‌نام تا هفتم مهرماه ادامه دارد.
 
بنابراین چرا متقاضیان ورود به دانشگاه از این فرصت استفاده نمی‌کنند و چرا هرساله ظرفیت پذیرش در این دوره‌ها تا حد زیادی خالی می‌ماند؟ مگر نه اینکه همه یکصدا موافق حذف کنکور هستند پس چرا میل و رغبتی نسبت به پذیرش در دوره‌های بدون آزمون نیست و همچنان از کنکور استقبال می‌شود حتی در این دوره که خطر کرونا داوطلبان را تهدید می‌کرد؟ لذا سری به دفترچه انتخاب رشته دوره‌های بدون آزمون زدیم آیا شما تاکنون به دفترچه انتخاب رشته اینگونه پذیرش‌ها نگاهی انداخته‌اید؟
 
 
دانشگاه‌ها و رشته‌های مهم جایی در بدون آزمون‌ها ندارند
آنان که به فکر تحصیل در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌ها می‌افتند از همین ابتدا باید بدانند که فهرست رشته‌ها هیچ جذابیتی ندارد و باید دور رشته‌های تاپ و تاحد امکان دانشگاه‌های با اصل و نسب را خط بکشند. بعنوان مثال در فهرست دانشگاه‌ها، خبری از دانشگاه‌های تاپ کشور که از قضا اکثرا در تهران متمرکز شده‌اند نیست و اگر نامی از شریف و تهران می‌بینید مختص پردیس‌های آن‌ها است که در حالت عادی هم قشر متوسط جامعه کمتر به سراغشان می‌روند.
 
نگاهی ساده به دفترچه رشته‌های براساس سوابق تحصیلی گویای آن است که مافیای کنکور کار خود را خوب بلدند و آنقدر می‌دانند که چطور همه شرایط را به نفع خود تغییر دهند، چون درحال حاضر اگر حرفی از حذف کنکور زده شود مسئولان انگشت اشاره‌شان را به سمت رشته‌های براساس سوابق تحصیلی نشانه می‌گیرند درصورتی که این رشته‌ها چنگی به دل نمی‌زنند و با این کار مسئولان تنها می‌خواهند بار مسئولیت حذف کنکور را از روی شانه‌شان بردارند.
 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

عناوین پربازدید

آخرین اخبار